Pierwszym problemem, z jakim mierzą się Emeryci w sprawach związanych z wyrokiem TK z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 (zwane dalej „sprawy SK 140/20”) jest ustalenie, czy w ogóle wyrok ten dotyczy ich sytuacji prawnej.
W celu dokonania wstępnej oceny sytuacji Emerytki/Emeryta opracowałem kilka pytań, które pomogą dokonywać kwalifikacji pod sprawy SK 140/20.
Jeżeli na wszystkie pytania Emerytka/Emeryt odpowie twierdząco (Tak), wówczas można wstępnie założyć, że sprawy SK 140/20 dotyczą Jej/Jego sytuacji prawnej.
Wcześniejszym emerytkom z roczników 1949-1952, które są już w trakcie postępowania sądowego przeciwko ZUS lub też rozważają podjęcie jakiś kroków prawych w tym temacie, polecam lekturę moich rozważań dotyczących naruszenia standardów konstytucyjnych w związku z wprowadzeniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Tekst pod linkiem: Niekonstytucyjność art. 25 ust. 1b wobec kobiet z roczników 1949-1952 – próba znalezienia argumentacji
Osoby, które jeszcze nie wystąpiły z wnioskiem do ZUS o przyznanie emerytury w wieku powszechnym (zwykle nie wiedzą, że mogą taki wniosek złożyć), muszą to uczynić jeżeli chcą dowiedzieć się, jaka w ich przypadku będzie wysokość potrąceń.
Wystąpienie z takim wnioskiem może szczególnie zainteresować kobiety urodzone w latach 1949 - 1952. Kobiety z tych roczników, jak wskazywałem powyżej, zostały wykluczone z możliwości powoływania się na wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt SK 140/20). Nie zmienia to jednak faktu, że ich emerytura w wieku powszechnym może okazać się wyższa niż emerytura wcześniejsza, a to w związku z waloryzacją kapitału początkowego i składek oraz zmniejszającą się średnią długości trwania życia.
Kancelaria oferuje pomoc przy reprezentacji w sprawach SK 140/20 przed Zakładem
Ubezpieczeń Społecznych o ponowne obliczenie wysokości emerytury, a także na
późniejszych etapach postępowania, tj. przed właściwym Sądem Okręgowym oraz Sądem
Apelacyjnym.
Kancelaria świadczy pomoc prawną na terenie całej Polski.
Z uwagi na fakt, iż postępowanie w sprawie ponownego obliczenia wysokości emerytury toczy się najpierw przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a następnie, w przypadku wydania przez ZUS decyzji odmawiającej ponownego obliczenia emerytury przed Sądem Okręgowym i Sądem Apelacyjnym, Kancelaria opracowała dwa warianty pomocy prawnej, tj.:
Dla osób, które wolą samodzielnie prowadzić spór z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Kancelaria oferuje pomoc przy redakcji pism procesowych. W takich przypadkach wynagrodzenie ustalane jest indywidualnie z Klientem, w zależności od etapu postępowania.
Osoby zainteresowane współpracą z Kancelarią proszone są o kontakt telefoniczny 508 303 387 lub mailowy kancelaria@ahanderek.pl.
Powyższe informacje nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, lecz jedynie zaproszenie do zawarcia umowy.
Z wyrazami szacunku,
dr Andrzej Hańderek
radca prawny